Ozbrojený Jednorožec zmigroval

Podrobnou technickou analýzou bylo zjištěno, že za extrémně nízkou čtenost portálu, plitký až vulgární obsah a obrovské množství gramatických chyb můžou především četné výpadky serveru. Po krátkém nadávání na zkurvené Brity a jejich nekvalitní produkt (malý domácí počítač Raspberry Pi) bylo rozhodnuto o migraci nepochopeného Jednorožce tam, kde mu bude lépe – na z brusu a vrtačky nový americký počítač. Jistě – znamenalo to určité obětiny, například totální genocidu původních programů na novém počítači. To je však druhořadé. Jejich přeživším novějším verzím to bude kompenzováno řadou sociálních zvýhodnění a daňových úlev.

Počítač byl nově posazen ještě před domácí router, přímo na přípojku ISP. Je tedy nezávislý na Taiwanu i Číně, která domácí router vyrábí. Tímto navíc plní i úlohu hardwarového firewallu proti Mexikáncům. Make Armed Unicorn great again!

Spuštění doplňkových služeb bylo opět oddáleno do daleké budoucnosti. Na serveru však budou nově hostovány i další projekty, nesouvisející s tímto portálem. To byl hned druhý nejdůležitější důvod k migraci po obrovské rychlosti a stabilitě Jednorožce, která jej vyšvihne až ke slávě samotné AC24.

Z důvodu technických omezení při migraci nebylo možné vulgarity a gramatické chyby způsobené výpadky nekvalitní britské techniky opravit i zpětně. Velice se omlouváme za způsobené problémy.

[Návod] Firefox 59 vyšel jako snap: Instalace a konfigurace na Debianu 9

Firefox byl vydán jako snap. Tím byla konečně otevřena možnost, jak pod stable verzí Debianu používat něco modernějšího, než Firefox ESR, a zároveň méně rozežraného a fízlujícího, než Chrome či Chromium. Prostě něco příjemného, co Vás nebude při každém kliku webem vyšukávat do prdele. Něco epesního, co Vás potěší. Protože nejsem rád vyšukáván do prdele, ihned jsem se jal snap vyzkoušet. A jelikož mám dnes kolesovskou náladu a řekl jsem si, že by technický článek třeba mohl někomu pomoci, rozhodl jsem se sepsat krátký návod. Pouhá instalace jedním příkazem totiž nestačí. Článek o plavajících ženách, pejskovi Danečkovi a prošťuchování holou rukou vyjde zítra (pokud mi ta kolesovská nálada vydrží, ale spíš se asi půjdu někam vožrat).

Nejprve je nutné provést samotnou instalaci (a instalaci snapu, pokud jej ještě nemáte). Takže šup šup do terminálu a pak:

root@debian:/home/jirkarck# apt install snapd
root@debian:/home/jirkarck# snap find firefox
root@debian:/home/jirkarck# snap install firefox

První příkaz nainstaluje snap, druhý vypíše dostupné balíky se slovem „firefox“ a pokud je mezi nimi kýžený Firefox uveden, třetí příkaz jej nainstaluje. Pokud nemáte otevřený terminál roota, ale běžného uživatele, je třeba nejprve napsat ještě „su root“, aby Váš počítač věděl, že jste. Anebo před každý příkaz přidat sudo jako kretén.

Firefox 59 je nyní nainstalován, ale není nikam prolinkován. Při instalaci nebyl přidán spouštěč a při zadání „firefox“ v terminálu je stále spouštěna ta stará mrdka, ve které se nedá dělat. Nový, krásný a naleštěný Firefox 59 lze spustit pouze z terminálu a to na tomto místě:

jirkarck@debian:~$ cd /snap/bin/
jirkarck@debian:/snap/bin$ ./firefox

Teď je třeba ohnout původní link na nový Firefox. To možná dělám dost hnusně, tak mi odpusťtě. Ale fungovalo to. Možná se to ale vymrdá, pokud aptem odinstalujete ESR mrdku, takže si raději nechejte i tu. Je třeba zeditovat tento skript (zas su root):

root@debian:/home/jirkarck# nano /usr/bin/firefox

Aby vypadal takto:

#!/bin/sh

FIREFOX="$(which firefox)"
[ -x "$FIREFOX.real" ] && exec "$FIREFOX.real" "$@"

exec /snap/bin/firefox "$@"

No a pak je třeba i cestu k binárce v ikonce na ploše, rychlém spouštěči a prostě všude, od kud chcete tu novou epesnost spouštět, také přepsat na:

/snap/bin/firefox

A ikonku + komentář případně vhodně přejmenovat z Firefox ESR na Firefox. Aby každý věděl, že už chiki briki nepoužíváte tu pravěkou domrdanost, ale z brusu a vrtačky nový dělo! V Matéčku jsem spouštěč editoval kliknutím pravým tlačítkem a otevření vlastností – Properties.

A je to. Tak běžte třeba na procházku se psem, protože kundy na takovou sračku tutově nesbalíte.

Jednorožec žije: Prodloužení domény do III/2019

Zdá se to být téměř neuvěřitelné, avšak po opakované výzvě k zaplacení domény jsem se nakonec dokopal k zaslání 160 Kč na jejich účet. Ozbrojený Jednorožec tak může i nadále občasně obšťastňovat muže i ženy až do poloviny března 2019. A slibuju, že tentokrát už to fakt dotáhnu – že se k tomu Jabberu a mailserveru dokopu, že budu zase rozsévat štěstí do dětských očí dalšími články o Havlistických prasomrdech a dále těšit malé, velké, odporné i postižené prostřednictvím článků o světě kolem nás.

Nicméně fakt nemám moc času. Nechceš se přidat? Umíš skvěle psát? Nebo alespoň chaoticky mačkat tlačítka na klávesnici, když zrovna nejsi na drogách? Chceš prostor u jednorožce s kulometem? Když tak napiš!

 

Zdroj obrázku: imgur.com

Proč je regulace internetu v USA správnou cestou a proč youtubeři skončí v pekle?

Webkamera, dětský pokoj a software na stříhání videa, aby bylo možné odtranit pasáže, kdy máma donesla cookies. To vše samozřejmě minimálně ve 4ká, aby se jeho fanoušci nemuseli dohadovat, jestli to, čím má urousaný svůj plnovous, je gentlemanská pomáda, guláš od oběda, nebo sopel. Systémáci nastačí do racků rvát nové a nové pevné disky, optická vlákna se žhaví a youtuber mezi tím rozhořčeně vypráví svůj sluníčkový politický komentář o dětech v Africe a nelegální těžbě zlata z IT šrotu. Tento článek je však ještě o něčem jiném…

Je jasné, že nic není dokonalé – i ty zlatonosné děti v Africe mají své mouchy. A tak pod rouškou svobody nachází svůj pomalý konec i nejdokonalejší a nejsvobodnější komunikační médium světa – internet. Chci teď mluvit o Big (fire)Wall of China? Nebo o tom, jak Amerika připravuje legislativu, která omezí svobodu slova jejich občanů? Ale vůbec ne! Prvně je třeba uvědomit si, co to ten internet je a jak funguje: V internetu jsou tři tábory. Řadoví uživatelé – konzumenti obsahu. To jste třeba Vy, když čtete tento článek. Uživatelé poskytující obsah – to jsme třeba my, když jsme v obýváku na Raspberry spustili server Aya a stvořili Armed Unicorna. A pak jsou to spojaři – ISP, kteří mají každý kousek fyzické sítě, každý pár km optických vláken a pár racků s routerama.

Spojaři většinou nejvíc ostrouhají, protože to jsou oni, co musí fyzicky zakopávat optiku pod Koliště, zatímco já jím pizzu a píšu článek, ve kterém se snažím urazit co nejvíce lidí. A to vše dělají za ty směšné peníze, které platíte za gigabajty porna a roztomilých koťátek honících laserové ukazovátko. Je jasné, že je to sere. Tak jako tak ale karty byly rozdané a 20 let to nějak fungovalo. Nějak tak, že z toho každý něco vyvařil. Pak ale přišlo něco, co to změní. Internet už nesloužil jen k úžasně levné a kvalitní komunikaci a k získávání informací. Linky byly neustále víc a víc zatěžovány (ve většině případů tupým a zbytečným) multimediálním obsahem. Začalo to fejsbůkovými fotkami toho, co jste dnes měli k obědu a skončilo až u zmíněných urousaných plnovousů v UHD. To vše navíc téměř výhradně pouze u dvou poskytovatelů obsahu: Fíbíčku a Googlu.

Je jasné, že to ISP ještě víc nasralo a těmto korporacím začali pomalu znepříjemňovat život vysokými tarify. No a protože Fíbíčko ani Google nevypadá jako děvka. A nikdo s ním nevyjebe jako s děvkou. Zareagovali tito giganti celkem předpokládatelnou cestou: Nadělali si decentralizované servery pro každou oblast (Třeba pro Čechy v ČR. Kdyby na Moravě a Slovensku měli elektriku, určitě by udělali i další pro ně.). Tím ulehčili ISP. Když někdo nahrál plnovous ve 4k z ČR, je jasné, že nejvíce jej budou sledovat zase v ČR. Nemusely se tak zatěžovat dráty vedoucí do Němec a do Asie.

To byl docela logický krok. Válka a nenávist mezi ISP a mainstreamovými poskytovateli obsahu však pokračovala nadále. Tím došlo k žásadnímu kroku ze strany Google a Fíbíčka. A v tento moment začala pomalu umírat opravdová svoboda slova a internet. Poskytovatelé obsahu se rozhodli, že obsah mezi regionálními servery nebudou propojovat a synchronizovat přes internet (a platit za to ISP), ale začnou budovat vlastní (privátní) infrastrukturu.

Co to znamená? Že ISP budou v 99% užití „internetu“ (tzn. v případech studie koťátek, pejsků, penisů a píčí) fungovat pouze jako poskytovatelé takzvané poslední míle mezi Vašim domem a nejbližším zakončení giganta jako je Google. To, co se bude dít dál, je pouze prostup informací patřících poskytovateli obsahu. Ke komunikaci jako v klasickém internetu (třeba přes nějaký bezpečný šifrovaný protokol a bez reklam) již tato soukromá páteřní síť nepůjde použít.

A co lze očekávat? ISP tak utečou další zisky a hlavně poptávka, která žene pokrok kupředu. Zamrznou či začnou ustupovat. V extrémním případě se nechají úplně vytlačit. Zkrachují, vypnou svá optická vlákna pod oceány a internet jako technologie zanikne. Blikající modem v obýváku vás připojí do Prahy a tam vás vyklopí u strejdy Googla. Pokud budete chtít komunikovat s Amíkem nebo Číňanem, Google to zařídí (odposlechne, přidá reklamu 🙂 ). Pokud budete chtít s Amíkem nebo Číňanem navázat opravdové přímé spojení (TCP/IP), skutečnou síťovou komunikaci, máte po žížalkách. A tak končí povídka o tom, kterak lidstvo o ten nejmocnější nástroj svobody a vzdělání výměnou za koťátka a plnovousy přišlo.

Jak s tím dle mého názoru souvisí připravovaný nesvobodný internet v USA? ISP v Americe už řekli dost a zalobovali na patřičných místech. V základní ceně „internetu“ bude jen ta původní svobodná část. Pokud budete chtít svého ISP využít jako spojaře k nejbližšímu zakončení privátní sítě Fíbíčka, zaplaťte! Nejde ani tak o objem dat, který je v případe FB a Youtube extrémní. Jde především o nevyužití navazující veřejné páteřní sítě a o princip. O zoufalo snahu zalepit ztrátu zisku a za získané peníze páteřní síť pro veřejnost udržet…

Jde tedy o cenzuru a omezení svobody slova? Podle mě spíš na opak. Připravovaná legislativa je jen posledním zoufalým zavoláním možná po tom posledním, co ze svobody Ameriky ještě zbylo. Poslední záchvěv snahy o udržení internetu jako svobodného, levného a především globálního sdělovacího média. Snahy o obranu před uzavření nejen obsahu, ale i provozu do privátních sítí obrovských korporací.

Pragmaticky musím uznat, že dojde k jistému omezení sovobdy projevu. Například užiatelé Youtube budou muset připlatit za sledování youtuberů. Zde však budu citovat hlavního hrdinu filmu God bless America:

„I would defend their freedom of speech if I thought it was in jeopardy. I would defend their freedom of speech to tell uninspired, bigoted, blowjob, gay-bashing, racist and rape jokes all under the guise of being edgy, but that’s not the edge. That’s what sells. They couldn’t possibly pander any harder or be more commercially mainstream, because this is the „Oh no, you didn’t say that!“ generation, where a shocking comment has more weight than the truth. No one has any shame anymore, and we’re supposed to celebrate it. I saw a woman throw a used tampon at another woman last night on network television, a network that bills itself as „Today’s Woman’s Channel“. Kids beat each other blind and post it on Youtube. I mean, do you remember when eating rats and maggots on Survivor was shocking? It all seems so quaint now. I’m sure the girls from „2 Girls 1 Cup“ are gonna have their own dating show on VH-1 any day now. I mean, why have a civilization anymore if we no longer are interested in being civilized?“

Zdroje:

KRČMÁŘ, Petr. Globální internet umírá, řítíme se do pozlacené éry obřích CDN [online]. [cit. 2018-01-06]. Dostupné z: https://www.root.cz/clanky/globalni-internet-umira-ritime-se-do-pozlacene-ery-obrich-cdn/

KUZ. V USA skončila svoboda internetu. Operátoři ho mohou zpomalovat [online]. [cit. 2018-01-06]. Dostupné z: https://technet.idnes.cz/sitova-neutralita-usa-amerika-spojene-staty-internet-svoboda-fcc-federalni-komise-pro-komunikaci-in2-/sw_internet.aspx?c=A171214_230525_tec-kratke-zpravy_kuz